Playoff Football Scores: Wk 1, Pairings Round 2

November 16 – 18

6-Man Division 1 Region III
Lometa 14, Jonesboro 64
Gorman 21, Bryson 47
Forestburg 25, May 70
Zephyr 58, Medina 32

Regionals Pairings  November 23-25
Zephyr vs May, Friday, November 24, 7:30 p.m. @ Memorial Stadium
Bryson vs Jonesboro, Friday, November 24, 5:30 p.m. @ Gorman

6-Man Division 2 Region III
Strawn 60, Brookesmith 0
Chillicothe 0, Aspermont 58
Moran 70, Panther Creek 46
Lueders-Avoca 16, Crowell 61

Regionals Parings November 23-25
Crowell vs Strawn, Thursday, November 23, 7 p.m. @ Strawn
Moran vs Aspermont, Friday, November 24, 7 p.m. @ Bobcat Field

2A Division 1 Region II
Collinsville 21, Seymour 20
Italy 14, De Leon 62
Chico 19, Valley View 69
Bells 42, Windthorst 46
Goldthwaite 3, Mart 62
Hico 23, Bosqueville 28
Crawford 50, Riesel 21
Alvord 20, Celeste 48

Area Pairings Nov 23-25
Collinsville vs Bosqueville, Friday, November 24, 7 p.m. @ Springtown

Valley View vs Crawford, Friday, November 24, 7:30 p.m. @ Burleson High School
De Leon vs Celeste, Friday, November 24, 6:00 p.m. @ Alvarado
Mart vs Windthorst, Friday, November 24, 2:00 p.m. @ Pennigton Field, Bedford, TX

2A Division 2 Region II
Irion County 17, Albany 56
Santo 27, Electra 18
Era 13, Munday 47
Petrolia 6, Muenster 42
Miles 20, Menard 52
Haskell 7, Lindsay 62
Wink 38, Winters 22
Cross Plains 6, Iraan 28

Area Pairings November 23 – 25
Menard vs Lindsay, Saturday, November 25, 3:00 p.m.  

Albany vs Santo, Friday, November 24, 2:00 p.m. @ Abilene Moore Stadium
Munday vs Wink, Friday, November 24, 2:00 p.m. @ Roscoe High School
Muenster vs Iraan, Saturday, November 25, 7:00 p.m. @ Brownwood, Gordon Wood Stadium

3A Division 1, Region I
Grape Creek 0, Shallowater 62
Clyde 3, Brock 49
Fiona 22, Wall 55
Bowie 29, Jim Ned 34
Boyd 21, Comanche 40
Merkel 21, Breckenridge 14
Crane 29, Muleshoe 35
Kermit 17, Slaton 21

Area Pairings Nov 23-25
Shallowater vs Brock, Friday, November 24, 7:00 p.m. @ Vernon

Wall vs Jim Ned, Friday, November 24, 7:00 p.m. @ San Angelo Stadium
Comanche vs Slaton, Friday, November 24, 3:00 p.m. @
Merkel vs Muleshoe, Friday, November 24, 2:00 p.m. @ Childress

3A Division 2, Region I
Stanton 6, Canadian 63
Tulia 14, Colorado 35
Coleman 0, Sonora 43
Ballinger 13, Cisco 41
Tolar 33, Alpine 12
Idalou 23, Childress 44
Eastland 33, Reagan County 22
Spearman 31, Coahoma 22

Area Pairings Nov 23-25
Canadian vs Eastland, Friday, November 24, 2:00 p.m. @ Lubbock

Colorado vs Tolar, Friday, November 24, 2:00 p.m. @ Brownwood
Sonora vs Spearman, Friday, November 24, 4:00 p.m. @ Abernathy HS
Cisco vs Childress, Friday, November 24, 1:00 p.m. @ Wichita Falls Memorial Stadium